`
تابلو برق فرمان
 تابلو برق فرمان
تابلو برق فرمان جهت راه اندازی موتورهای الکتریکی استفاده می شود. از همین رو می توانیم بگوییم یکی از کاربردی ترین تابلو برق های هستند که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

از این محصول عموماً برای راه اندازی موتورهای الکتریکی استفاده  می شود. هر چقدر تعداد این موتورها بیشتر باشد سایز تابلو برق فرمان نیز بزرگتر می شود. این را به یاد داشته باشید که اگر قرار است برای راه اندازی یک موتور تابلو برق تهیه شود مدل فیکس و ثابت آن گزینه انتخابی مناسبی برای شما است. حال اگر قرار است راه اندازی چند موتور الکتریکی با این محصول دنبال شود بهتر است از تابلو های کشویی که در آن چندین سلول کنار هم هستند استفاده شود. پس در همین ابتدا دانستیم که تابلوهای فرمان موتوری به دو دسته ثابت و کشویی تقسیم می شوند. پس با الکترونت همراه باشید تا از این پس با درایت و هوشمندی بیشتری بتوانید دست به خرید این محصول بزنید.

 

تابلو برق فرمان

 تابلو برق فرمان چیست؟

برای اینکه ساده تر با کاربرد تابلو فرمان آشنا شوید. باید به شما بگویم برای حرکت، ایست، باز و بسته شدن درب آسانسور این تابلو فرمان است که دستور می دهد. روند نصب این تابلو عموماً در موتور خانه دنبال می شود. این محصول وضعیت آسانسور را تشخص می دهد و بعد از پردازش فرمان به اجرای آن را صادر می کند. این نوع تابلوها سهم بسزایی جهت کنترل موتورهای سه فاز و تک فاز دارند. همچنین کاربرد بسیاری در زمینه ی صنعت و کارخانه‌های تولیدی بر عهده دارند. مدارهای مختلفی در تابلو برق فرمان استفاده می شود که به عنوان نمونه می توان به موارد فوق اشاره داشت.

 • راه اندازی مستقیم با کنتاکتور و مدار فرمان کنتاکتوری (انواع شاسی های استپ استارت و کلید گردان)
 • راه اندازی با کمک مدارات الکترونیک قدرت شامل IGBT و مدولاسیون هایی نظیر PWM و SPWM
 • مدارهای ستاره مثلث به همراه مدار فرمان کنتاکتوری و یا با مدارات تایمرهای ستاره مثلث
 • راه اندازی با PLC و رله های مربوطه و رله های کمکی
 • راه اندازی با درایو (اینورتر)
 • راه اندازی با سافت استارتر

تابلو برق فرمان

انواع تابلو برق فرمان

تابلو برق کشویی یاماژولار: از مزیت های این تابلو قابلیت نگهداری تعداد زیادی فیدر با مدارهای کنترلی با حجم بالا است و این امر تعمیر و نگهداری فیدرها را ساده تر می کند. به طور کلی این محصول به چند دسته تقسیم می شود.

 • تابلوهای کنترل موتورها: (Motor Control Center)

این تابلو ها بیشتر برای موسساتی که مصرف آمپلی فایر آن بالا است استفاده می شود. از همین رو برای کنترل موتور در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان و سایر صنایع قابلیت کاربرد دارد.

 • تابلو های مرکز قدرت: (Power Center)

این تابلو ها به صورت همزمان چندین پنل MCC را تغذیه می کند. در این پنل ها دکمه ها بیشتر در هوا هستند و از میله اصلی برای هدایت و کنترل استفاده می شود.

مزیت های استفاده از تابلو برق کشویی

 • در صورتی که کلید برق اصلی قطع نشود نمی توان کشو را از تابلو خارج کرد.
 • توسعه آسان و راحت تابلوها با اضافه کردن تجهیزات برقی فراهم است.
 • عیب یابی و آسان تابلو به دلیل سادگی در طراحی میسر شده است.
 • با استفاده از یک نرم افزار تابلو به حالت مانیتورینگ در می ‌آید.
 • کشوهای خراب و دارای نقش به راحتی قابل تعویض هستند

 تابلو برق ثابت: از این تابلو برای ولتاژ متوسط استفاده می شود. از مزیت های این تابلو این است که تمامی اجزای آن درون پوششی مخصوص قرار داشته یا به عبارتی در یک محفظه حفاظتی تعبیه شده است. این نمونه نیز خود چند مدل دارد.

 • تابلوهای ایستاده چند منظوره (Multi-Purpose)

تابلو های ایستاده چند منظوره هستند و به صورت عمودی در محل نصب قرار داده می شوند. منبع تغذیه و سایر تجهیزات برقی در این تابلو قابل نصب است.

 • تابلوهای دیواری (Wall Mounting)

این تابلو ها خود به دو دسته سطحی و تخته های نصب شده دسته بندی می شوند. بسته به نیاز مشتری در سایزهای متفاوت طراحی و تولید آن دنبال می شود. در نهایت باید اشاره شود تنها از جلو قابل دسترسی هستند و برای کنترل مدارهای جانبی و روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • تابلوهای (Rack)

به دلیل دارا بودن درب متحرک در پشت دستگاه دسترسی از پشت نیز وجود دارد. با توجه به نوع عملکرد قیمت تمام شده بالایی دارند.

مزیت های استفاده از تابلو برق ثابت

 • مدیریت سیستم های الکتریکی به هم پیوسته با هزینه بسیار کمی دنبال می شود.
 • تعمیر، سرویس و نگهداری از این محصول روند بسیار سریع و آسانی دارد.
 • امکان کنترل و حفاظت مطمئن و دقیقی با این تابلو فراهم شده است.
 • ایمنی سیستم و اپراتور را به صورت همزمان فراهم کرده است.

تابلو برق فرمان

قیمت تابلو برق فرمان به صورت حضوری و غیر مستقیم

همان طور که در طی مطلب پیش رو مطالعه شد برای خرید تابلو برق فرمان انتخاب های متمایزی در پیش روی شما قرار دارد. به عنوان مثال می توانیم به نمونه کشویی و ایستاده اشاره کنیم که خود دسته بندی مخصوص به خود را دارند. از همین رو برای خرید با شناخت نیاز شما قیمت تعین می شود. پس قیمت ها به روز و بر اساس برند پیشنهادی شما و متناسب با نیازتان قیمت گذاری می شود.

خرید تابلو برق فرمان

برای خرید بهتر است در نظر داشته باشید که در سال های گذشته اداره برق کل کشور جهت تأثیر گذاری در نحوه تولید تابلو برق ها و بهبود کیفیت ساخت آن استانداردهای را وضع کرده است. از همین رو برای خرید تابلو برق فرمان نیاز است از این فیلترینگ ها عبور کنید تا بتوانید به مرحله خرید و اجرا این تابلو ها دست پیدا کنید. برای این منظور توصیه می شود با مشاورین بخش فروش در گروه فنی مهندسی الکترونت در ارتباط باشید. آن ها تمامی مسئولیت های نصب، عیب یابی محصول را در کنار روند خرید آسان تر را برای شما فراهم کرده اند. تا ایده ال ترین ها چه در خرید حضوری و چه به صورت اینترنتی برای شما عزیزان فراهم شود.

نمایش بیشتر...

سایر
نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما مطرح کنید
×
الکترونت

جهت درخواست مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید :

چطور میتوانم کمکتون کنم ؟