`
تابلو برق کنترل اتوماسیون
 تابلو برق کنترل اتوماسیون
تابلو برق محفظه‌ای پوشیده و دارای درب است که تجهیزات اتوماسیون یکی از تجهیزاتی است که می‌تواند در آن قرار بگیرد.درحقیقت تابلو برق اتوماسیون مکانی برای قرار گرفتن plcها است.
همچنین در این تابلو از تجهیزاتی مثل رله‌های خروجی و سربندی‌ مدار کنترل استفاده می‌شود. در این خصوص، طراحی این نوع تابلوها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه در خصوص این تابلوها و طراحی آن‌ها بیشتر صحبت خواهد شد؛ بنابراین اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید ادامه این مطلب از الکترونت را مطالعه کنید.
تابلو برق اتوماسیون چیست؟
قبل از هر چیز در خصوص تابلو برق اتوماسیون صحبت خواهیم کرد. در کل تابلوهای برق مکان‌هایی برای قرار گرفتن تجهیزات مختلف برقی هستند که کارایی خاص و متفاوتی را در هر نوع دارند. در نوع اتوماسیون، به منظور خودکار و اتوماتیک کردن فرآیندها از تجهیزات خاصی استفاده می‌شود.
درحقیقت تابلو برق اتوماسیون محفظه‌ای را برای plcها ایجاد می‌کند که بتوانند در آن به هدف تعیین شده برسند. در ادامه در خصوص خرید تابلو برق صنعتی بیشتر صحبت خواهد شد.
معرفی plc
همانطور که گفته شد، درون تابلو برق اتوماسیون تجهیزاتی به نام plc طراحی می‌شود که می‌تواند کنترل فرآیندهای مختلف را بر عهده بگیرد. plc ها درواقع کنترل‌کننده‌هایی هستند که می‌توان به آن‌ها برنامه مشخصی را داد و آن‌ها در جهت اهداف در مراکز و صنایع مختلف فعالیت خواهند کرد. به شکل ساده، این ابزار کامپیوترهایی در ابعاد کم هستند که به منظور کنترل فرآیندهای مختلف در صنایع گوناگون به کار می‌روند.
تابلو برق‌هایی که روی آن‌ها plc قرار می‌گیرد، به تابلو برق plc هم معروف هستند. وقتی این قطعات درون تابلو برق اتوماسیون قرار می‌گیرند، کلیه عملیات قطع و وصل، کنترل و نظارت روی سیستم به طور بهینه و البته هوشمند‌تری صورت خواهند گرفت.
این قطعات از مقاومت خوبی در برابر انواع خطرهای احتمالی مانند رطوبت و لرزش و… برخوردار هستند و این قابلیت را دارند که با اجزای مختلف به خوبی هماهنگ شوند. مورد دیگری که باعث کاربرد زیاد این قطعات در طراحی تابلو برق اتوماسیون شده است، برنامه‌نویسی راحت آن‌ها است.
کاربردهای تابلو برق اتوماسیون
اما بعد از شناخت کلی تابلو برق اتوماسیون و طراحی plc در آن‌ها، باید به کاربرد آن‌ها نیز پی برد. از این تابلو برق‌ها به منظور ارسال کردن وضعیت در شرایط مختلف به مرکزهای دیسپاچینگ و همینطور دریافت کردن داده‌ها و دستورات گوناگون استفاده می‌شود. درحقیقت استفاده از plc ها در تابلو‌های برق تغییرات بسیار مهم و تاثیرگذار را در سیستم‌های کنترل برق ایجاد کرده است که نتیجه آن‌ها به خوبی در صنایع و مراکز مختلف قابل رویت است.
از این تابلوها می‌توان برای کنترل کردن پارامترهای مختلف در صنایع پرکاربرد استفاده کرد. این نوع تابلو برق اتوماسیون به طور معمول از جنس ورق‌های آهنی که با رنگ الکترواستاتیکی پوشش داده شده‌اند تولید می‌شود. همچنین ابعاد این تابلو برق‌ها نیز بر حسب شرایط و البته نیاز متفاوت خواهد بود. این موضوع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که قطعه plc در این تابلو برق‌ها به عنوان قطعه اصلی در نظر گرفته می‌شود و داده‌ها و اطلاعات زیادی را در خود ذخیره می‌کند.
مزایای تابلوبرق اتوماسیون
بعد از آشنایی با کاربردها و کارکرد کلی این نوع تابلوها، بد نیست نگاهی نیز به مزیت‌های آن بیندازیم. این نوع تابلو برق به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، از محبوبیت بالایی برخوردار است و می‌تواند مشکلات مهمی را از صنایع حل کند. با خرید تابلو برق از مزیت‌های زیر بهره‌مند می شود:
کارکرد راحت و بدون دردسر با تابلو برق؛
انجام فرآیندهای مختلف و پیچیده با سرعت بسیار بالاتر؛
تغییر منطق و کارکرد آن با استفاده از نرم افزار؛
ضریب اطمینان بالا به دلیل استفاده نکردن از قطعات متحرک؛
مصرف برق بسیار پایین آن‌ها؛
نگهداری راحت و همچنین تعمیرات آسان؛
هماهنگی با رایانه به شکل ساده و مناسب؛
امکان برنامه‌نویسی و برنامه‌ریزی بسیار ساده؛
طول عمر و مقاومت بسیار بالا؛
بدون هیچگونه سر و صدا و لرزش‌های خاص.
نحوه کارکرد
حال به سراغ بررسی کارکرد این نوع تابلو برق اتوماسیون می‌پردازیم. در این تابلوها ورودی و خروجی‌های بسیاری قرار داده شده است که ارتباط با سایر تجهیزات هم راحت‌تر صورت بگیرد. 
همچنین در این تابلوها از تجهیز دیگری برای ارتباط بین تابلو برق و فرد استفاده می‌شود که به آن HMI گفته می‌شود. امکان استفاده از این قطعه روی درب تابلو یا کنار تجهیزات مرتبط وجود دارد. این وسیله از طریق همان ورودی‌ها به تابلو متصل شده و کنترل و نظارت بهتری را روی تجهیزات و ماشین‌های مختلف ایجاد می‌کند. از همین طریق نیز انواع داد‌ها جمع‌آوری شده و دستورات خاص به تجهیزات ارسال خواهد شد.
اهمیت طراحی تابلو برق اتوماسیون
طراحی تابلو برق اتوماسیون از این نظر اهمیت دارد که هر عیب و نقصی در فرآیند طراحی و تولید آن ممکن است فرآیند کنترل و نظارت را با مشکل جدی روبه‌رو کند که گاه هزینه‌های زیادی را هم به بار خواهد آورد. بنابراین در طراحی و قرارگیری چنین تابلوهایی حتما باید از متخصصان و تکنسین‌های باتجربه و ماهری استفاده شود که احتمال خطا به پایین‌ترین میزان خود برسد. گروه الکترونت امکان خرید تابلو برق در سراسر کشور در انواع مختلف را برای مشتریان و متقاضیان با بهترین شرایط فراهم کرده است.
کلام پایانی
در این مطلب در خصوص طراحی تابلو براق اتوماسیون و استفاده از plc در آن‌ها صحبت شد. تابلوهای برق نوع اتوماسیون امروزه در صنعت از اهمیت بالایی برخوردار هستند و با اتوماتیک کردن بسیاری از فرآیندها و ایجاد امکان دستورات مختلف روی تجهیزات، سرعت کار را به شدت بالا برده‌اند.
به همان اندازه که این نوع تابلوها اهمیت و کاربرد دارند، طراحی آن‌ها نیز مهم است و باید از افراد و مراکز مطمئن و آگاه در این زمینه استفاده شود که ضرر و زیانی را در ادامه شاهد نبود.

نمایش بیشتر...

سایر
نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما مطرح کنید
×
الکترونت

جهت درخواست مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید :

چطور میتوانم کمکتون کنم ؟