`
تجهیزات تصویر برداری
 تجهیزات تصویر برداری
رادیولوژی ، که تصویربرداری تشخیصی نیز نامیده می شود ، مجموعه ای از آزمایشات مختلف است که طی آن از نقاط مختلف بدن عکس می گیرند. با این مقاله از الکترونت همراه باشید تا انواع تجهیزات تصویربرداری بشناسید.

این آزمایشات از این جهت منحصر به فرد هستند که به پزشکان اجازه می دهند داخل بدن را ببینند. روش های مختلفی برای انجام آزمایش های تصویربرداری وجود دارد:

 • اشعه ایکس
 • ام آر آی
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن
 • اسکن PET

رادیولوژیست ها می توانند طیف وسیعی از این آزمایش ها از جمله تصویربرداری های اشعه ایکس ، سونوگرافی ، دانسیتومتری مواد معدنی استخوان ، فلوروسکوپی ، ماموگرافی، پزشکی هسته ای ، CT و MRI را تفسیر کنند.

علم رادیولوژی برای تشخیص بسیاری از بیماری ها ، به ویژه سرطان ضروری است. تشخیص به موقع موجب نجات جان افراد می شود. بدون تشخیص هیچ درمانی وجود ندارد ،بدون درمان هم جان شخص به خطر می افتد.

در کانادا، در هر روز به طور متوسط هشت نفر با نوعی سرطان تشخیص داده می شوند و سه نفر در اثر سرطان می میرند.

امروزه پزشکان بدون استفاده از تصویر برداری پزشکی نمی توانند بیماران را مدیریت کنند. در بسیاری از بیماری ها، پزشک خانواده و یا پزشکان اورژانس برای تشخیص و تعیین درمان مناسب به نتایج آزمایش رادیولوژی متکی هستند.

به چه کسانی رادیولوژیست گفته می شود؟

رادیولوژیست ها متخصصانی هستند که در تفسیر نتایج این آزمایشات تصویر برداری پزشکی تخصص دارند. پزشکان خانواده و سایر متخصصان برای مشاوره در مورد ایمن ترین و موثرترین روش های تصویر برداری، به رادیولوژیست ها مراجعه می کنند.

کارهای روزانه رادیولوژیست ها چیست؟

 •  به دست آوردن تاریخچه بیماری از مصاحبه با بیمار
 • بررسی سوابق الکترونیکی بیماری افراد
 •  تهیه گزارش های جامع از یافته ها
 •  انجام تصویربرداری تشخیصی، مانند MRI ، CT ، PET ، سونوگرافی یا ماموگرافی.

در بسیاری از موارد ، شما با رادیولوژیستی که نتایج تصویر برداری پزشکی شما را تفسیر میکند، ملاقات نخواهید کرد. با این حال می توانید اطمینان داشته باشید که آنها با استفاده دانش و تجربه ای که دارند به شما و پزشکتان در تصمیم گیری در مورد مراقبت های بهداشتی مناسب کمک می کنند.

“رادیولوژیست ها جان مردم را نجات می دهند. تفسیر تصویر مشهودترین کار رادیولوژیست ها است. مردم باید از اهمیت تصویربرداری تشخیصی مطلع شوند. “

-دکتر. تایو دنتون

آیا رادیولوژی شغلی استرس زا است؟

بیشترین عامل استرس زا برای رادیولوژیست ها اضافه کاری است. کمبود نیرو و نگرانی در مورد بودجه نیز مهمترین استرس کار رادیولوژیستان است. به علاوه گاهی فشارهای زیادی از طرف پزشک معالج بیمار به رادیولوژیست ها وارد می شود. 

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی چیست؟

رادیولوژی نه تنها تکنیک های تصویربرداری ، مانند اشعه ایکس ، بلکه روش های درمانی مانند پرتودرمانی را نیز شامل می شود. اما رادیوگرافی تنها به آزمایش های تصویربرداری محدود می شود. این آزمایشات شامل تصویربرداری با اشعه ایکس ، سی تی اسکن و MRI است.

در صورتی که می خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید، میتوانید به مقالات دیگر سایت مراجعه کنید.

نمایش بیشتر...

دسته بندی تجهیزات تصویر برداری
 سونوگرافی

سونوگرافی

متخصصان ازسونوگرافی برای مشاهده قلب، رگ های خونی، کلیه ها، کبد و سایر اعضای بدن استفاده می کنند. در دوران بارداری، پزشکان از این نوع تصویربرداری برای مشاهده جنین استفاده می کنند.

سونوگرافی

 MRI

MRI

ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. با استفاده از این روش میتوان تصویر بافت های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری های اعضاء بدن را تشخیص داد.

MRI

سایر
نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما مطرح کنید
×
الکترونت

جهت درخواست مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید :

چطور میتوانم کمکتون کنم ؟