`
اصول تعمیر سافت استارتر

اصول تعمیر سافت استارتر

سافت استارتر جزء تجهیزات الکترونیک قدرت است، که از برد های کنترلی، تریستور ها، IGBT و.. تشکیل شده است. نحوه نگهداری در طول عمر این تجهیز صنعتی تاثیر بسزایی دارد.عوامل مختلفی ممکن است باعث خرابی و خطای سافت استارتر شود.

عوامل مختلفی ممکن است باعث خرابی و خطای سافت استارتر شود. شرکت فامکو با دارا بودن پرسنل متخصص و فنی، از مراکز تخصصی تعمیر انواع مدل های تکفاز و سه فاز سافت استارتر می باشد.از انواع سافت استارتر ها که قابلیت تعمیر را دارا می باشند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تعمیر سافت استارتر آنالوگ
  • تعمیر سافت استارتر دیجیتال

شایان به ذکر است تعمیر انواع برند های سافت استارتر همچون برند هایی که در زیر نام برده شده است در هایپر صنعت فامکو انجام می شود.

تعمیرات تخصص سافت استارتر

یکی از علل های متداول که سبب خرابی های پی در پی در راه انداز موتور می شود اشتباهاتی است که ناشی از عدم آشنایی با نحوه کارکرد این تجهیز می باشد به همین دلیل در ادامه به شرح برخی از این اشتباهات رایج می پردازیم:

دلایل متداول بروز خرابی در سافت استارتر ها

در ادامه به معرفی دلایل متداول خرابی راه انداز نرم موتور می پردازیم:

اتصال سافت استارتر به ولتاژ اشتباه

این اتفاق بیشتر برای دستگاه های تکفاز روی می دهد، که کاربر به اشتباه سافت استارتر 230 ولت را به ولتاژ 400 ولت AC متصل می کند. تریستور هایی در مدار قدرت قرار دارد که وظیفه آن ها دفع شوک الکتریکی لحضه ای می باشد، اما اگر اندازه ولتاژ برای مدت زمان طولانی بالا باشد وریستور ها می سوزند، حتی احتمال سوختن تریستور ها نیز وجود دارد که این امر باعث آسیب دیدگی برد می شود. 

اتصال تغذیه به خروجی سافت استارتر

در بسیاری از سافت استارتر ها، این حالت باعث ایجاد مشکل نمی شود. و با یک خطا در هنگام استارت قابل تشخیص است. اما این موضوع باعث نمی شود نسبت به آن بی توجه بود، چون احتمال دارد باعث آسیب دیدن سافت استارتر شود. بعضی از مدل های سافت استارتر دارای ورودی دستورات استپ و استارتی هستند که خود دارای ولتاژ بوده، و نباید به آن ها ولتاژ خارجی اعمال کرد. مدارات کنترلی سافت استارتر عموما از نوع 24 ولت می باشد، و یک اشتباه رایج دیگر اتصال تغذیه کنترلی به تغذیه قدرت می باشد، که باعث آسیب به آن می شود.

وجود گرد و غبار و خاک در سافت استارتر

علت اصلی بسیاری از خرابی ها، گرد و غبار و خاک می باشد. کار کردن دستگاه در محیط های آلوده، باعث ورود گرد و غبار از طریق فن به داخل آن می شود. و این گرد و غبار روی نواحی ولتاژ بالا می نشیند و اگر این گرد و خاک از مقدار معینی بیشتر شود قوس الکتریکی درون تجهیز رخ می دهد که باعث خرابی سافت استارتر خواهد شد. تعمیر این گونه خرابی ها امکان دارد هزینه بر باشد، چون ممکن است خرابی به قسمت های دیگر نیز سرایت کند. اینگونه خرابی ها در محل ها یا مکان هایی که دارای ذرات معلق در هوا می باشند، بیشتر نمود دارد.


سایر
نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما مطرح کنید
×
الکترونت

جهت درخواست مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید :

چطور میتوانم کمکتون کنم ؟