`
تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات کنترل و ابزار دقیق شامل انواع وسایل و ابزار آلات صنعتی می شود که از آن ها برای اندازه گیری کمیت های فیزیکی در صنایع مختلف استفاده می شود.

از این رو می توان گفت براساس نیازهای صنعتی لیست تجهیزات ابزار دقیق شامل سنسورها- کنترلرها- ترانسمیترها- رکوردر و نمایشگرها و… می شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی لیست تجهیزات ابزار دقیق بپردازیم برای این که با این تجهیزات بیشتر آشنا شوید تا پایان این مقاله از الکترونت با ما همراه باشید.

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق شامل آلاتی می شود که مطابق با نوع کمیتی که برای واحد کنترل مورد نیاز است براساس استانداردهای مشخص شده ای انتخاب می شوند و سپس مورد استفاده قرار خواهند گرفت که از جمله این آلات می توان به فشار- دما- دبی- سطح و… اشاره کرد.

در حقیقت ابزار دقیق به عنوان یک زیر ساخت سیستم کنترل می باشد که تشکیل دهنده این زیر ساخت را ابزارای مانند : انواع سنسور- انواع کنترلر- نشاندهنده- ترانسمیتر- رکوردر و … تشکیل می دهد، ابزار مذکور وظیفه اندازه گیری- انتقال- نمایش- ثبت و کنترل مقادیر ثابت مهم فیزیکی را در فرایندهای صنعتی به صورت کاملا دقیق  را بر عهدده دارد.

ابزار دقیق به دو دسته تقسیم بندی می شوند که یکی از آن ها از نظر عملکرد می باشد مانند ابزاری که وظیفه کنترل دما و یا رطوبت سطح را عهده دار هستند و به آن ها کنترلر می گویند و ابزار نمایش دهنده آن را نیز ایندیکیتور می گویند و در نهایت ترانسمیتر یا

انتقال دهنده نوعی ابزار برای انتقال اطلاعات پارامترها به شکل سیگنال های استاندارد است.

و دیگری از نظر پارامتری است که می بایست برروی ابزارهای پارامتری عملیات انجام شود به عنوان مثال قسمت هایی از ابزار دقیق مربوط به دما مانند کنترلر دما- ترمومتر یا نمایشگر دما- ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آن ها- ابزار رطوبت سنجی و ابزار سرعت سنجی و…

لیست تجهیزات ابزار دقیق شامل چه مواردی می شود؟

در این قسمت از مقاله لیست تجهیزات ابزار دقیق می خواهیم ابزارهایی را نام ببریم که در صنایع مختلف مانند صنایع مواد شیمایی- مواد غذایی- بهره برداری گیاهان صنعتی و… کاربرد دارند.

 • ابزار اندازه گیری

از طریق این ابزار می توان در یک پروسه خاص تغییرات بدنی را تشخیص داد سپس این تغییرات به اطلاعاتی که برای کاربر قابل فهم باشد مبدل می گردد.

مهم ترین آلاتی که برای اندازه گیری در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند به قرار ذیل است:

 • اندازه گیری فشار measurement of the pressure
 • اندازه گیری درجه حرارت measurement of the temperature
 • اندازه گیری جریانات سیالات measurement of the flow
 • اندازه گیری ارتفاع مایعات measurement of the level

المان های ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری شامل بخش های ذیل می باشد:

 • سنسور

یکی از مهم ترین ابزارهایی که در لیست تجهیزات ابزار دقیق قرار دارد سنسورها می باشد که کاربردهای بسیار زیاد و متنوعی در صنعت دارد.

سنسورها براساس کاربردی که دارند برای اندازه گیری کمیت هایی مانند دما و فشار به کار می روند.

از طریق این عنصر تغییراتی که در در فرایند اندازه گیری به وجود می آید تشخیص داده می شود.

 • تقویت کننده

اگر تغییرات تشخیص داده شده توسط سنسور کم باشد برای این که به درستی نمایش داده شود نیاز به تقویت دارد.

 • نمایش

داده هایی که اندازه گیری شده اند می بایست به صورتی که قابل فهم باشند نمایش داده شوند برای این کار از صفحه نمایش الکترونیکی استفاده می شود البته ممکن است گاهی صفحه نمایش به عنوان رکوردر برای انتقال تاریخ و روند اندازه گیری عمل می کند.

 • رکوردر

دستگاهی است که قادر به ذخیره داده ها می باشد و این امکان را فراهم می کند تا وضعیت فعلی متغیر و چگونگی رفتار آن در گذشته را ببینیم، در واقع سابقه متغیر از طریق یک ضبط کننده فراهم خواهد شد.

 • کنترل کننده ها

کنترل کننده ابزاراتی هستند که در لیست تجهیزات ابزار دقیق قرار دارند در گذشته کنترل و ابزار دقیق آن از طریق عوامل انسانی قابل انجام بود سپس با پیشرفت علم و تکنولوژی سیستم کنترل اتوماتیک پدید آمد و بعد از گذشت مدت زمان اندکی با روی کار امدن ترانزیستورها از کارت های الکترونیکی به عنوان کنترل کننده استفاده شد و پس از آن با پیشرفت علم کامپیوترهای صنعتی اختراع شدند که به آن ها PLC می گفتند که از طریق این PLC ها واحدها به راحتی قابل کنترل بودند و تغییرات نیز به راحتی در واحدها صورت می گرفت.

کنترل کننده های امروزی که وظیفه کنترل در واحد های صنعتی را بر عهده دارند شامل سیستم کنترل کننده توزیع پذیر و کنترل کننده های فازی می باشد.

 • ادوات خروجی و یا محرک ها

محرک ها ابزاراتی هستند که سیگنال های خروجی را از بخش کنترل دریافت می کنند و مطابق با این سیگنال ها عمل خواهند کرد، مهم ترین ابزارات خروجی  شامل شیرهای کنترل و الکتروموتورها می شود این ابزارات از طریق عملکرد خود موجب کنترل پارامترهای اندازه گیری در میزان مورد نظر می شوند این ابزارات دارای تنوع بسیار زیادی هستند.


سایر
نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما مطرح کنید
×
الکترونت

جهت درخواست مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید :

چطور میتوانم کمکتون کنم ؟