`
اتوماسیون صنعتی چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟
 اتوماسیون صنعتی چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

مجموعه الکترونت تامین کننده انواع قطعات و تجهیزات اتوماسیون صنعتی و هم چنین فعال در حوزه آموزش، نصب و راه اندازی ، نگهداری و پشتیبانی انواع اتوماسیون صنعتی زیمنس می باشد.

اتوماسیون صنعتی مفهومی است که در دهه های اخیر اهمیت بسیاری پیدا کرده است. این مفهوم در واقع سپردن کارها به ماشین ها و ربات ها به جای نیروی انسانی است و تمام آنچه که اثر مستقیم انسان را از فعالیت های صنعتی حذف کرده و در واقع نوعی خودکارسازی کارها است و با هدف افزایش بهره وری و سرعت و کیفیت تولیدات صنایع مختلف به وجود آمده است.

اتوماسیون صنعتی چه مزایایی دارد؟

مزایای اتوماسیون صنعتی به شرح زیر است:

۱. هزینه های تولید کاهش می یابد

نیروی انسانی بخشی از هزینه تولید است. خودکارسازی صنایع با کاهش هزینه های مربوط به نیروی انسانی به کاهش هزینه های تولید کمک می کند.

۲. کیفیت تولید افزایش می یابد

خطاهای انسانی که باعث ضرر و زیان تولید می شود را کاهش می دهد. به دلیل اینکه احتمال خطا در ماشین و ربات بسیار پایین است و در نهایت باعث افزایش کیفیت تولید می شود.

۳. امنیت کار افزایش می یابد

بسیاری از مشاغل با مخاطرات فراوانی همراه هستند و جان نیروی انسانی به خطر می افتد. یکی از مهم ترین مزایای خودکارسازی صنعتی این است که نیروی کار از خطرات پیش رو در امان خواهند بود.

۴. نیاز به آموزش ندارد

هر بخشی که بخواهد به خط تولید اضافه شود، نیروی انسانی باید آموزش های لازم را دریافت کند که نیازمند صرف هزینه و زمان است؛ اما ماشین و ربات به درستی کار خود را انجام می دهد. بدون اینکه نیاز به آموزش داشته باشد.

۵. دقت اطلاعات خط تولید افزایش می یابد

وقتی یک ماشین جایگزین انسان در خط تولید می شود، شما می دانید چه کارهایی قرار است انجام دهد و آمار دقیق تری از تولید در اختیار صاحبان شرکت ها قرار می گیرد. این امکانات هدر رفت خط تولید را کاهش می دهد و در نهایت به افزایش سود کارخانه کمک می کند.

۶. بهره وری تولید افزایش می یابد

بسیاری از شرکت ها با استخدام چند صد نفر نیروی کار در تلاش اند تا کارخانه تعطیلی نداشته باشد؛ اما در بیشتر مواقع با ایجاد ایراد در خط تولید و یا به دلیل تعطیلات این اتفاق نمی افتد؛ اما اتوماسیون صنعتی این امکان را برای صنایع مختلف فراهم می کند تا بتوانند بدون هیچ تعطیلی و با کیفیت بالا محصولات خود را تولید کنند.


اتوماسیون صنعتی چه معایبی دارد؟

البته این مورد عیب اتوماسیون صنعتی نیست؛ اما می توان به عنوان یکی از چالش های سر راه آن به شمار آورد. واقعیت این است که خودکارسازی صنایع نیازمند بودجه و سرمایه اولیه است و همچنین باید به فکر نیروی کار متخصص باشید که بر کار دستگاه نظارت داشته باشند.

اتوماسیون صنعتی چه اجزایی دارد؟

هر چقدر سطح اتوماسیون صنعتی بالاتر باشد، اجزای بیشتری را شامل می شود که می تواند یکی از موارد زیر باشد:

· کنترل کننده صنعتی (PLC)

·  تابلوهای کنترل

·  طرح سیستم کنترل

·  شیرها و موتورهای صنعتی

·  سنسورها و ابزارهای دقیق

· HMI و مانیتورینگ صنعتی

·  شبکه های صنعتی

· سافت استارت ها و اینورتر

· نقشه ها و مستندات فنی

· محرک های پنوماتیک و هیدرولیک و عملگرها

· پردازش تصاویر صنعتی

· ربات های صنعتی

کنترل کننده صنعتی (PLC)

قبل از خودکارسازی هر پروژه ای نیاز است که سیستم کنترلی متناسب با آن طراحی شود. این طراحی با همکاری شرکت پیمانکار و کارفرما انجام می شود. در پروژه های بزرگ صنعتی گروهی به نام شرکت مشاور نیز وارد کار می شود که در واقع رابط بین کارفرما و پیمانکار است. مدارکی همانند لیست IO، نقشه Wirng، نقشه MTO و... مواردی هستند که باید بررسی و جمع آوری شوند.


شیرها و موتورهای صنعتی

شیرها و موتورهای برقی در واقع مهم ترین عملگرها برای تمامی صنایع هستند و نقش های مختلفی در صنعت ایفا می کنند از جمله:

·  محرک کمپرسورها

·  دمنده ها

· محرک پمپ ها

· حرکت ربات ها

· محرک شیرها

· مکنده ها

· محرک پمپ ها و...

شیرها خود یکی از مهم ترین عملگرها در صنایع مختلف هستند که جریان سیالات مختلف را کنترل می کنند.

سافت استارت ها و اینورتر

هر کاری که در آن اثری از موتور الکتریکی باشد، نیازمند یک منبع تغذیه است که برای استارت اولیه کار و کارکرد عادی سیستم با اهمیت است. اینورترها و سافت استارت ها تجهیزاتی هستند که به افزایش طول عمر موتورهای الکتریکی، کاهش برق مصرفی و افزایش بهره وری آن ها کمک می کنند.

نقشه ها و مستندات فنی

مستندات فنی، مدارک و نقشه هایی هستند که شرکت پیمانکار در پایان پروژه باید به شرکت کارفرما تسلیم کند.

محرک های پنوماتیک و هیدرولیک و عملگرها

عملگرهای پنوماتیک و هیدورلیک در واقع اجزایی از اتوماسیون صنعتی هستند که ایجاد ضربه، حرکت و جابه جایی را در سیستم به عهده دارند. نصب، مونتاژ و بهره برداری از این نوع عملگرها نیازمند تجربه و دانش کافی است. قدرت و دقت از خصوصیات سیستم های هیدرولیک و پاکیزگی و سرعت از ویژگی های سیستم های پنوماتیک است.

پردازش تصاویر صنعتی

دوربین های صنعتی با پردازش تصویر به ربات ها کمک می کنند تا به هنگام مشاهده یک رنگ، عملکرد درست را از خود نشان دهند.

ربات های صنعتی

ربات های صنعتی یکی از اجزای اتوماسیون صنعتی هستند که جایگزین فعالیت های انسانی در صنایع هستند. ربات های بند بند، ربات های بازو، ربات های اسکارا و... انواع مختلف ربات های صنعتی هستند.


انواع اتوماسین صنعتی

انواع اتوماسیون صنعتی در حالت کلی به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

· اتوماسیون قابل برنامه ریزی: تمامی پیکربندی ماشین آلات و عملیات آن ها با استفاده از کنترل های الکترونیکی انجام می شود.

· اتوماسیون ثابت: در این سیستم تمام عملیات تولید با استفاده از عملگرها و کارهای ثابت انجام می شود.

· اتوماسیون انعطاف پذیر: در صورتی که محصول به صورت مداوم تغییر کند، از این نوع اتوماسیون استفاده می شود و تمامی عملیات با استفاده از رایانه ها کنترل می شود.

· اتوماسیون یکپارچه: در این سیستم تمامی عملیات و فرآیندها تحت فرمان یک سیستم واحد کنترل می شود.

کلام پایانی

تامین تجهیزات و اتوماسیون الکترونت عرضه کننده انواع تجهیزات مورد نیاز برای اتوماسیون صنعتی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید انواع تجهیزات و اطلاع از قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس حاصل نمایید.

نمایش بیشتر...

سایر
نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما مطرح کنید
×
الکترونت

جهت درخواست مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید :

چطور میتوانم کمکتون کنم ؟