`
تجهیزات اتوماسیون

تجهیزات اتوماسیون

اتوماسیون صنعتی شامل طیف وسیعی از تجهیزات، شامل پی ال سی plc، اچ ام آی HMI، اندازه گیرها، کنترل کننده ها و محرک ها است. در ادامه به بررسی مختر هرکدام تجهیزات و کاربردشان در صنعت اتوماسیون می پردازیم.

پی ال سی plc (Programmable logic controller) یک دستگاه کنترل کننده منطقی برنامه پذیر کامپیوتری است که برای اتوماسیون های  صنعتی مورد استفاده  قرار می گیرد. این کنترل کننده ها می توانند یک فرآیند خاص، عملکرد ماشین، یا حتی یک خط تولید کامل را به صورت خودکار پردازش کنند.

پی ال سی اطلاعات را از سنسورهای متصل شده یا دستگاه های ورودی دریافت می کند. همچنین داده ها را پردازش کرده و خروجی ها را بر اساس پارامترهایی از پیش برنامه نویسی شده، تولید می کند. بسته به ورودی ها و خروجی ها، این کنترل کننده منطقی برنامه پذیر می تواند داده های زمان اجرا را ثبت و ضبط کند مثال هایی از این داده ها عبارتند از:

  • عملکرد دستگاه یا دمای سیستم عامل
  • شروع و توقف پردازش ها بطور خودکار
  • هشدار دهنده ها در صورت اختلال

اچ ام آی  HMI به معنی واسط بين انسان و ماشين است که کاربران برای برقراری ارتباط با PLC در زمان اجرا، نیاز به این تجهیز دارند. واسط اپراتورها می تواند یک صفحه نمایش ساده، با صفحه نمایش متن و صفحه کلید، یا قطعات صفحه نمایش لمسی بزرگتر شبیه به لوازم الکترونیکی مصرفی باشد. اما به هر حال، این واسط ها  کاربران را به ورود اطلاعات به پی ال سی در زمان اجرا قادر می سازند.


درایو DRIVE یا اینورتر INVERETR  یا همان معکوس کننده یکی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی به شمار می روداینورتر وظیفه  تبدیل ولتاژ مستقیم (DC)  به ولتاژ متناوب (AC) را برعهده دارد. در اینورترها برق AC شهری، که برق متناوبی با ولتاژ ۲۲۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز است، ابتدا به برق DC تبدیل می‌شود؛ اما عملکرد اصلی اینورتر زمانی است که دوباره این برق را به برق متناوب  AC، اما با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز و دلخواه، متناسب با کارکرد برقی مصرف‌کننده تبدیل می کند.

 

سنسورها SENSORE  یکی از پایه ای ترین و کلیدی ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی به شمار می روند. سنسور یا حسگر  یک دستگاه ورودی است که خروجی (سیگنال) را با توجه به مقدار فیزیکی خاص (ورودی) فراهم می کند. به عبارتی ساده تر سنسور دستگاهی است که سیگنال ها را از یک دامنه انرژی به دامنه الکتریکی تبدیل می کند.

سنسورها به دو دسته اساسی بدون تماس و تماسی تقسیم بندی می شوند. در نوع بدون تماس، با نزدیک شدن قطعه، سنسور فعال می شود و به همین دلیل در صنایع کاربرد بسیار زیادی دارد. سنسورهای القایی دسته ای از سنسورهای بدون تماس هستند که به طور معمول فقط به فلز حساس هستند. سرعت سوئیچینگ زیاد، طول عمر، عدم ایجاد نویز از ویژگی های بارز نوع بدون تماس به شمار می روند.

انواع مختلفی از سنسور در صنعت به کار می روند که مهمترین آنها موارد زیر هستند:

  • سنسور القایی
  • سنسور خازنی
  • سنسور نوری
  • سنسور فشار

انکودر ENCODER  یک دستگاه حسگر است که بازخورد محیط را فراهم می کند و یکی از متداول ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی به شمار می رود. انکودرها حرکت را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل میکنند. این سیگنال های الکتریکی می توانند توسط انواع سیستم های  کنترل، مانند یک شمارنده یا PLC، خوانده شوند. انکودر یک سیگنال بازخورد ارسال می کند که می تواند برای تعیین موقعیت، شمارش، جهت و یا سرعت استفاده شود. یک دستگاه کنترل می تواند برای ارسال یک فرمان از این اطلاعات، در یک تابع خاص استفاده کند.

در صنعت، از انکودر استفاده های بسیاری می شود و تا جایی این کاربرد در اتوماسیون مهم بوده که در صنایع بسته بندی و دستگاههای صنعتی که نیاز به اندازه گیری سرعت و موقعیت است، از انکودر های مختلف استفاده می کنند.

فرایند انکودر در هر برنامه یکسان است؛ شمارش توسط انکودر ایجاد می شود و به کنترل کننده فرستاده می شود. سپس یک سیگنال به دستگاه، برای انجام یک تابع ارسال می شود.

رلهRELAY   در واقع یک سوئیچ با عملکرد الکتریکال است. بسیاری از رله های معمولی جهت عملکرد سوئیچ، از یک کویل الکترومغناطیسی استفاده می کنند اما روش های عملکردی دیگری نیز وجود دارد؛ مانند رله های Solid State که اصول عملکردی متفاوتی دارند.

 

کنترل کننده های دما کنترل کننده های دما  TEMP CONTROLER، دمای فرآیندی را بصورت سیگنال از سنسور دما دریافت کرده و با تنظیم ست پوینت مورد نظر کاربر، در جهت حفظ دمای پیش فرض، برای دستگاه های گرمایشی یا دستگاه های دیگر به کار برده می شوند.

 

منبع تغذیهPOWER SUPLLY  دستگاهی است که برای یک یا چند بار مصرفی، انرژی الکتریکی را تامین می کند. این دستگاه ممکن است به صورت مجزا از بار باشد و یا به صورت یک دستگاه جدایی ناپذیر که به بار خود متصل می شود، ساخته شود. منبع تغذیه در ساده ترین شکل خود شامل بخش ورودی و بخش خروجی منبع تغذیه است که بیشتر به صورت الکتریکی از هم ایزوله هستند.

گروه فنی مهندسی الکترونت در زمینه فروش تجهیزات اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق فعالیت گسترده دارد. در سایت الکترونت با تکمیل فرم ثبت سفارش میتوانید قیمت به روز انواع تجهیزات اتوماسیون استعلام بگیرید الکترونت علاوه بر فروش محصولات برندهای معتبر اتوماسیون صنعتی، در زمینه تعمیرات پیال سی و اینورتر و ادوات صنعتی فعالیت دارد.

 


سایر
نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما مطرح کنید
×
الکترونت

جهت درخواست مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید :

چطور میتوانم کمکتون کنم ؟